Vítejte!
Stránka o všech novinkách a hrách k Playstationu 3. Budete o krok napřed!

Témata článků

novinky PS1 PS2 ps3 PS4 PSP PSP Go PS Vita příslušenství Sony Playstation

Sony Playstation 3 – příslušenství

Hraní na PS3 si můžete v klidu vychutnat i v základní výbavě a je třeba dodat, že žádné z následujícího vybavení není podmínkou pro hraní či jakékoliv jiné užívání vašeho PS3. Přesto by byla škoda nezauvažovat nad nějakým vylepšením, které vám může herní požitek ještě zpříjemnit. Tento článek se věnuje všemu dostupnému příslušenství, které si jen pro své PS3 můžete představit. Ať už to jsou univerzální nabíjecí stanice, speciální ovládání, konvertory signálu nebo i zařízení pro propojení vašeho PS3 s jeho staršími generacemi. Zkrátka pokud to jde k PS3 nějak připojit, najdete to zde:

Konvertory HDMI

To že PS3 dokáže zobrazovat na plně HD rozlišení je sice úžasná věc, ale vysi této funkce příliš neužijete, pokud nevlastníte televizi či monitor s HDMI výstupem. Řešení se tu nabízejí dvě (pokud nepočítáme nákup nové televize).

Můžete zvolit buď jednoduché konvertory, které se cenově pohybují zhruba od pěti set korun a výš. Ty v podstatě pouze dovolí vašemu PS3 připojit ke starším monitorům a televizím bez HDMI výstupu, bez jakéhokoliv zásahu do kvality obrazu.

Druhou, avšak nákladnější možností, je koupě konvertoru se zabudovaným grafickým čipem. Jejich ceny už se pohybují mnohem výše, pořídíte je zhruba kolem dvou tisíc korun, ale zato vám umožní vychutnat si HD rozlišení na monitorech a televizích bez podpory HDCP.

Zpětná kompatibilita

Jak jistě víte, zpětná kompatibilita je jedna z věcí, které se Sony rozhodlo u PS3 dále nepodporovat. Naštěstí se vynořilo mnoho produktů, které vám ji dokáží plnohodnotně vynahradit.

1. Kompatibilita paměťových karet

Jednoduchá zařízení, která dovedou zkopírovat data z paměťových karet původního PSX i PS2 na kartu PS3. Můžete si tak přehrát uložené pozice a pokračovat v hraní. Ceny se pohybují v řádech stovek korun.

2. Kompatibilita ovladačů

Jednoduchý USB kabel s rozdvojeným výstupem, který umožní připojit dva originální ovladače pro playstation 2 k PS3 či počítači. Ovladače stačí pouze připojit a vše je plně funkční, včetně vibrací. V obchodech je najdete je už od sto padesáti korun.

3. Externí ovládání

Jednoduchý konvertor můžete použít dokonce i když chcete k ovládání využít nepodporované volanty nebo třeba myš a klávesnici. Zaplatíte ovšem vysokou cenou. Ty se totiž u obou typů konvertorů pohybují od dvou tisíc korun výše.

Nabíjení

Pokud vám současné nabíjecí zařízení (ať už na samotné PS3, nebo ovladače) přestala sloužit, nebo jen chcete změnu, pak můžete dokoupit nabíjecí stanice pro všechno, co jen trochu souvisí s PS3.

Můžete si pořídit nabíjecí stanici pro více „move“ ovladačů najednou v různých designech, nabíjení pro bezdrátové ovladače, ale také velice šikovnou nabíjecí stanici, která vám umožní zapojit najednou k nabíjení až čtyři různá zařízení. Kompatibilní se všemi modely PSP, bezdrátovým ovládáním k PS3 i Xboxu, všemi modely Nintendo a dalšími. Hodí se především pokud si chcete udělat v kabelech doma pořádek, nebo často cestujete. V takovém případě vás míti jednu univerzální nabíjecí stanici, namísto několika různých kabelů, může ušetřit nepříjemného zapomínání a následného shánění správné nabíječky po celém hotelu.

HDD disky

Zde není třeba něco dodávat. Pokud vám vaše nynější úložiště nestačí, můžete si dokoupit harddisk s kapacitou až dalších dvě stě padesát giga byty. K tomu slouží speciální „Caddy“ držák, který umožní harddisk připojit bez nutnosti zásahu do těla konzole. To byl od Sony velice vstřícný krok, vzhledem k tomu, že velká část uživatelů se nemusí cítit na složitější instalaci hardwaru a zásah do konzole.

Volanty

Volanty patří k PS už od první generace. Mnoho z nás si pamatuje originální Gran Turismo s volantem a pedály. Naštěstí se citlivost volantů od té doby značně zlepšila, nutno ale říci že společně s cenou. Kvalitní volant se vám může skutečně nepříjemně zahryznout do výdajů – bez problému vás může vyjít až na několik tisíc korun. Ovšem pokud jste fanoušek závodních her a nedáte dopustit na realističnost ovládání, pak je pro vás volant jako dělaný.

Pokud si na druhou stranu zahrajete jednou za čas Need for Speed, potom je třeba skutečně zvážit, zda se za takovou cenu volant vyplatí.

Personifikace

Svoje PS si můžete podle libosti upravit tak, abyste se zbavili nudného továrního designu a učinili z něj jedinečný umělecký kousek. „Vytunit“ si můžete vše od tlačítek (speciální nástavce na L2/R2 tlačítka, neonové překrytí analogu) až po samotné tělo vašeho PS3. Je to jednoduché, vaše hraní to sice nijak neovlivní, ale dodá mu punc originality.

Kabeláž

Možností dokoupení náhradní nebo doplňkové kabeláže je nespočet. Speciální AV kabely, kabely k připojení s HDMI konektorem, prodlužovací kabely. Zajímavé jsou multifunkční kabely, do kterých můžete zapojit několik různých typů konzolí. Ty využijí opět především majitelé více zařízení, kteří chtějí ušetřit místo a zavést trochu pořádku do nespočetných klubek všech potřebných kabelů.

Flash paměti

Pro ty, kteří chtějí přenášet svá data. Až čtyřiašedesáti GB flash disk s USB konektorem zapojíte do kteréhokoliv PS3.

Monitory s podporou 3D

Speciální monitory vám umožní hrát 3D hry spolu s přáteli. Brýle, které jsou s nimi dodávány, mají totiž speciální funkci Simulview, díky které oba vidíte svůj obraz na celé obrazovce. Společné hraní je tak mnohem pohodlnější, když už se nemusíte dívat na půlenou obrazovku. Je třeba si ovšem uvědomit, že cena nepatří k nejnižším a pro běžného hráče příliš využití nenajdou.

Mikrofony a kamery

Pokud si chcete z playstationu vytvořit karaoke stanici můžete si pořídit bezdrátové mikrofony. Jak často byste je využili, je k posouzení na vás.

Jiné je to s kamerami. Můžete je využít k video chatování s přáteli a celkově tak zvládnout proměnit váš PS3 ve skutečné rodinné centrum. Můžete v klidu sedět na gauči a povídat si s přáteli z druhého konce světa a vidět je na velké obrazovce.

Ovladače

Klasické ovládání na PS3 si můžete pomocí doplňků zpříjemnit či nahradit lepšími variantami. Kromě klasických ovladačů v různých designech si můžete pořídit například ovladače s ergonomií ovládání k Xboxu ale tlačítky z PS3. Proč to vůbec dělat? Ovládání Xboxu má pro ruku mnohem příjemnější tvar a příjemněji se drží. Tyto hybridní ovladače vám umožní užít si pohodlí Xboxu bez toho, abyste si museli zvykat na jiné rozestavení tlačítek.

Výborným nápadem pro všechny hráče, kteří mají rádi letecké simulátory je simulátor opravdového kniplu. Díky němu se stává ovládání letadel mnohem přirozenější a zábavnější.

Pro hráče, kteří se chtějí vrátit ke starým arkádovým automatům, existuje simulátor, který napodobuje původní ovládání, včetně umístění a funkcí tlačítek.

Dále si můžete pořídit drátové i bezdrátové klávesnice i myš a ovládat PS3 s jejich pomocí. K drátovým verzím budete potřebovat příslušný konvertor.

Pistole

Pistole si můžete pořídit v zásadě dvojího druhu. První jsou určené pro pohybovou funkci Move, ty sice fungují dobře, ale kvůli svému určení v ruce ani na pohled jako zbraň příliš nepůsobí.

Pokud opravdu chcete realističtější prožívání akčních her, je pro vás na trhu mnoho herních zbraní, které vypadají i působí jako opravdové, včetně efektů jako je zpětný ráz při střelbě.

Sluchátka

Sluchátka se mohou zdát podružným vybavením, ale pravdou je že dokáží skutečně změnit pocit ze hry. Cenově se pohybují od několika set korun za základní modely, až po tisíce za skutečně kvalitně odzvučená bezdrátová sluchátka se zabudovaným mikrofonem. Takové doceníte teprve ve chvíli, kdy spolu s partou přátel budete dobývat pevnost při zvucích nepřátelské palby.

Stojany

V této kategorii nejde ani o herní zážitek, jako o estetiku vašeho domova. Za vcelku malý peníz si můžete pořídit nejrůznější držáky a stojany na každý kousek PS vybavení, jaký vás jen napadne.