Vítejte!
Stránka o všech novinkách a hrách k Playstationu 3. Budete o krok napřed!

Témata článků

novinky PS1 PS2 ps3 PS4 PSP PSP Go PS Vita příslušenství Sony Playstation

PSP

I když je těžké si to představit, je tomu už deset let co se na trhu objevilo první „přenosné ps“. PSP neboli Playstation portable – jeho vydání bylo poprvé oznámeno v červnu roku 2003 a bylo označováno jako „walkman jednadvacátého století“.

A skutečně, když se konečně dostalo na trh, patřilo PSP ke kritiky i hráči velice chváleným zařízením. Ale k tomu bylo v roce 2003 ještě poměrně daleko. První nákresy se dostaly na veřejnost až v listopadu téhož roku. První oficiální předvedení pro veřejnost se konalo na tiskové konferenci krátce před konáním samotného E3 v roce 2004. Sony se opět rozhodlo jít novátorskou cestou a tak se PSP mělo stát první přenosnou konzolí, která využívala optické disky – UMD (z anglického Universal Media Disc)

Datum vydání bylo stanoveno na prosinec roku 2004 pro Japonsko, a až téměř o celý rok později vychází také ve Velké Británii. První verze byla skutečně překvapením. Grafická kvalita her byla skutečně překvapivá, dokonalejší než původní PS a podle některých srovnatelná s PS2. Pod pláštěm PSP skrývalo 32MB paměti RAM, 4.3 palcovou obrazovku a wifi připojení. Kritiku si Portable vysloužilo hlavně za zdlouhavé nahrávání a za fakt, že hry původně určené výhradně pro PSP byly brzy upravovány i pro PS2 a objevily se pochybnosti, proč by měli hráči kupovat menší zařízení, pokud k němu nedostanou něco navíc.

V červnu 2005 zveřejnili hackeři kód pro PSP. Brzy poté byl zveřejněn také ISO loader (aplikace umožňující „oklamat“ konzoli a přimět ji přehrát hru bez vloženého disku). To sice zvedlo prodej samotného PSP, ale naopak klesl počet prodaných her. V roce 2007 bylo prodáno více než 25 milionů jednotek. Stejného roku dostalo PSP své vylepšené verze. PSP 2000 nebo také PSP slim získalo dvojnásobnou paměť RAM, bylo menší, lehčí a tedy pohodlnější na ovládání. Dokonce i nahrávací čas byl nepatrně zkrácen a životnost baterie zůstala naproti celkovému zmenšení zachována. Ať se Sony snažilo jakkoliv, prodeje Nintenda DS portable stále poráželo na celé čáře. Jen v USA rozdíl činil celých sedm milionů kusů a i když si PSP získalo jistý náskok na japonském trhu, na dorovnání ve zbytku světa to nestačilo. Stačil jediný rok, aby se Sony pokusilo dohnat Nintendo dalším vylepšením PSP. Zlí jazykové tvrdili, že PSP 3000 je verze 2000 s přidaným mikrofonem a antireflexní obrazovkou. PSP3000 se prodalo na americké půdě něco málo než tři miliony kusů. Nintendo učinilo mnohem výraznější zásahy do hardwaru svého DS a na stejném trhu prodalo deset milionů kusů.

Co všechno PSP nabízí?

Samozřejmě bodem číslo jedna je hraní her. Ano, PSP bylo vydáno především jako herní systém. Ale stejně jako u jeho staršího bratříčka PS2 jej můžete využívat k mnoha dalším funkcím.

Poslouchání muziky – pomocí počítače si můžete na PSP stáhnout vlastní muziku a využívat jej tak jako MP3 přehrávač. Samozřejmě, že tuto funkci má dnes již mnoho zařízení v našich kapsách, ale proč nemít tu možnost i na herním systému?

Sledování filmů, seriálů – tady máte možnosti dvě. Koupit filmy na UMD discích, nebo si opět nahrát vlastní soubory na paměťovou kartu PSP. Obrazovka je sice malá, ale obraz je více než kvalitní a na cesty je to více než ideální.

Úložiště fotek – fotky s ním sice nepořídíte, ale pokud je chcete mít z jakéhokoliv důvodu u sebe, není nic snazšího než je stáhnout na paměťovou kartu a prohlížet kdykoliv chcete.

Procházení webu – doma či jinde, kde máte k dispozici notebook, bude zřejmě vždy pohodlnější požít ten. Ovšem kdekoliv na cestách je PSP přeci jenom skladnější. Klávesnice by neměla dělat většině uživatelů problém, protože funguje stejně jako ty na dotykových mobilech.

Světlo – a konečně, když už nic jiného, PSP vám může posloužit jako perfektní baterka.