Vítejte!
Stránka o všech novinkách a hrách k Playstationu 3. Budete o krok napřed!
  • Fifa 13
    Zobrazit
  • Band Hero
    Zobrazit

Témata článků

novinky PS1 PS2 ps3 PS4 PSP PSP Go PS Vita příslušenství Sony Playstation

PS Vita

Čtvrtá generace přenosných herních konzolí od Sony byla překvapením. Jak bylo řečeno v předchozím článku, PSP se příliš nevedlo a zásadní obrat v prodeji nezaznamenalo ani Go. Jenže Sony se nevzdává snadno. Není se také čemu divit. Kdyby se mu podařilo na trhu přenosných konzolí vybudovat stejně silnou pozici jako má jejich playstation, znamenalo by to výrazné přilepšení do firemního rozpočtu.

Sony jako by se svými „portables“ stále mířilo za větším výkonem, ovšem přehlíželo další důležité aspekty tohoto druhu hraní. Schopnost udržet si pozornost hráčské komunity delší dobu a dostupná „knihovna“ her, to jsou základy, které činí z přenosné konzole hit na trhu.

Až u „Vity“ se Sony rozhodlo přesunout pozornost nejen na výkon, ale také kvalitu hraní a doplňkové aplikace, které dají konzoli jiskru.

Vzhled

Vzhled se příliš nezměnil a jedná se v podstatě o nepatrně vylepšenou verzi PSP slim. Vita se příjemně drží, je lehká a pozice tlačítek byla taktéž zvolena velice dobře. Díky nim by vám nemělo dělat problém ani delší hraní. Do tohoto konceptu také zapadá fakt, že se hráči (konečně) dočkali klasické podoby ovládání, tedy dvou analogových tlačítek ovládaných pohodlně palcem ruky, místo jednoho nevhodně umístěného, jak tomu bylo u Go.

I když může první pohled na Vitu vzbuzovat co se týče ovládání pochybnosti – nezvykle umístěné analogy a absence L2/R2 tlačítek) – v praxi na ně rychle zapomenete. Analog je zde proveden opravdu kvalitně a citlivě reaguje na vaše pohyby. Chybějící L2/R2 tlačítka také nezpůsobují žádné větší herní problémy a Vita nabízí možností ovládání i tak více než dost.

Tlačítka navíc slouží čistě pro herní zážitek, veškeré další ovládání, jako hlavní menu, je přístupné pouze s pomocí dotykového led displeje.
Zmiňovali jsme tu bohaté možnosti ovládání – dotykový displej totiž využívá i mnoho her, ať už jako přístup do herního menu, nebo dokonce jako čistou součást hry. Na toto se zvyká velice snadno, obzvláště pokud vlastníte a používáte jiná dotyková zařízení, a hry to dokáže ozvláštnit a celkově zkvalitnit požitek. Aby toho nebylo málo, můžete využívat i postranní tlačítka. Ta se mohou zprvu zdát poněkud nelogická – šátrání po tlačítku v místě kam nevidíte, nepůsobí příliš důvěryhodně, ale po chvíle hraní vám umožní mnohem intuitivnější ovládání mnoha her.

Dalším novým prvkem na Sony Vita je digitální kamera. Rozlišení pouhých 0.3 mega pixelu nepůsobí nijak závratně a skutečně ji jako fotoaparát příliš nevyužijete. Není to ale ani třeba, kamera zde má zcela jinou funkci. V některých hrách můžete personalizovat svůj charakter vyfocením svého obličeje a jeho aplikováním do hry, kde můžete takto zkrášlení „ničit“ jednoho přítele za druhým. Jiné zase umožňují střílet na předměty, které na obrazovce plují v prostoru přímo před vámi. Tyto hry nepatří k těm nejnáročnějším, jedná se spíše o ohromnou dávku zábavy a opravdové posunuté herní reality.

Zvuk, konektory, paměť, obraz, baterie

Co se zvuku týče, kvalitou neurazí ani neohromí. Přesto zní lépe než mnohé nové telefony. Vita má dva sloty pro SD karty. První slouží pro přímé zapojení her, které se dají nakoupit právě na zvláštních SD kartách. Druhé pak pro speciální paměťovou kartu, na kterou můžete ukládat vlastní stažený obsah a hry. Sony zvolila ne příliš tradiční slot a může se vám stát, že mnoho levnějších SD karet vám ve Vitě zkrátka nebude fungovat. Stejně tak USB konektor nepatří k těm nejpoužívanějším a jeho ztráta se může nepříjemně prodražit.

Obrazu se nedá nic vytknout. Led displej je kvalitní a hry i filmy vypadají živě. Nepotěší ale výdrž baterie. Přestože prodejci často inzerují pěti hodinovou výdrž, při hraní se dostanete na necelé čtyři. To je pro dnešní hráče spíše zklamáním, zvláště u zařízení, které se honosí názvem přenosné.

Aplikace

Kromě možnosti dostahovat si vlastní aplikace přichází Vita i s několika pre-instalovanými. Sem patří především přehrávače médií, aplikace pro komunikaci s přáteli, i webový prohlížeč.

Vita Near – Near je velice zajímavá aplikace. Vyhledá všechna zařízení PSP Vita ve vašem okolí, dokáže vás s nimi spojit, můžete je přizvat ke hře. Obzvláště v českém prostředí ji většinou nebudete využívat příliš často, ale díky svému potenciálu „sociálního hraní“ za zmínku rozhodně stojí.

Co se přehrávání médií týče, otravné je především nutnost absolvovat většinu nastavování a konvertování manuálně. Na manažeru propojení s PC si u Sony příliš záležet nedali a tak kromě toho, že je schopen „Vitě“ říct, do kterých souborů se má podívat, budete všechnu práci dělat sami.

Hry

Nelze začít jinak než Uncharted: Golden Abyss. Vlajkový titul, zlaté dítě PSP Vita. Nádherná grafika, animace, hudba a dokonce i dabing. Nathan Drake, stálice hrdinů z PS, opět prožívá jednu akční scénu za druhou. Hádanky jsou náročné tak akorát, aby potrápily vaše mozkové závity, ale nenechaly vás zoufale zaseknuté na jednom místě.

Další již klasikou konzolí od Sony je Ridge Racer. A volantu se můžete ujmout i na PSP Vita. Pořád sice kloužete po dráze a nic objevného od hry nečekejte, ale dokáže zabavit na dlouhé hodiny.

Little Big Planet – hra, ve které zapojíte ovládání dotykem. Budete tak posouvat předměty po herní ploše, dělat si místo, zkrátka cokoliv vám překáží v cestě, si jednoduše odstraníte.

Dungeon Hunter: Alliance – konečně akční RPG na PSP Vita. Online hra, do které se můžete pustit samostatně, nebo ve skupinkách s přáteli a prosekávat si cestu světem Gothicus.

Fifa 13 – je snad třeba psát něco víc? Další Fifa dorazila i na Vitu a přenosná verze jí rozhodně neškodí
Her je již na Vitu dostupných dost, některé na kartách, jiné stahovatelné online.

Co říci závěrem? Vita určitě patří k nejlepšímu, co zatím přenosné konzole od Sony přinesly. Konečně přišla kombinace příjemného ovládání, výkonu, grafiky a doplňkových aplikací. Tedy, pokud vám nevadí podstatně snížená životnost baterie.