Vítejte!
Stránka o všech novinkách a hrách k Playstationu 3. Budete o krok napřed!

Témata článků

novinky PS1 PS2 ps3 PS4 PSP PSP Go PS Vita příslušenství Sony Playstation

Playstation 4

Playstation s pořadovým číslem čtyři. Kdo by si před dvaceti lety dokázal představit, že se budeme s děsivou pravidelností stále stavět do front na nové Sony PS. Sony skutečně ušlo dlouhou cestu, i když, jak jsme naznačili v předchozích článcích, ne vždy se obešla bez omylů. Ale nyní k věci. O tom, že přijde nový playstation nebylo pochyb. Každá dosavadní konzole od Sony se setkala s nadšením, a co se prodejů týče, nemůžou si vývojáři od Sony stěžovat.

Jenže od přesvědčení ke skutečné konzoli na vašem stole je ještě daleká cesta. Dá se s nadsázkou říct, že první zmínky o PS4 se vynořily v okamžiku, kdy přišlo na trh PS3. To ovšem byly vesměs více či méně podložené dohady a teorie. Proč ale psát o PS4 teď? Za prvé, Sony si dalo mnoho práce s „tajemnou“ kampaní, která zve hráče i média na konferenci do New Yorku. Ta se má odehrát už 20.února a zatím vše nasvědčuje tomu, že dojde k oznámení data vydání nového playstationu, prozatím pod názvem Orbis.

Pozvánka do New Yorku konkrétně vyzývá abychom „přišli a spatřili budoucnost“, čehokoliv konkrétního se ovšem zdržuje a Sony si zjevně chystá půdu pro velké odhalení. Několik zdrojů ze Sony navíc toto datum ve spojení s PS4 potvrdilo i americkému Wall Street Journal. Abyste si sami udělali představu, jak abstraktní může být pozvánka vytvořená nadnárodní společností, můžete se na ni podívat sami:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=d-3GMHIgR-U

A Sony má určitě důvod vydání neodkládat. Jeho největší konkurent – Xbox od Microsoftu také chystá další generaci, Xbox 720. A nutno říci, že úspěch poslední „360ky“ Sony znepokojil. Co se prodeje týče, vedou si obě konzole zhruba stejně, v tomto ohledu by však jakékoliv zpoždění za Microsoftem mohlo mít pro Orbis fatální následky.

To bychom tedy měli k datu vydání, co ale můžeme (a máme) od nové generace čekat? Vybavení Playstation 4 Orbis se stalo předmětem mnoha debat. Zprvu se zdálo, že Sony zacílí opět především na hráče a síla procesoru měla dalece přesáhnout nový Xbox. Jenže tyto pověsti se staly spíše přáním hráčské komunity než skutečným záměrem vývojářů z týmu Sony. Podle vyjádření několika z nich se totiž nové PS bude snažit stát spíše centrem domácí zábavy – nejen jako herní centrum, ale také díky své schopností propojení s dalšími zařízeními. A vypadá to, že spíš než na dokonalou grafiku a výkon (která samozřejmě i tak uzná značného vylepšení) se Sony soustředí na nové způsoby hraní a vnímání.
Každopádně co se zdá jisté je, že PS4 bude založen na osmi(!)jádrovém procesoru značky AMD. Počítací frekvence by měla podle všeho být nastavena mnohem níž a to tak, aby se dosáhlo co nejnižší spotřeby a tichého chodu bez nutnosti drahých chladících mechanik. Většina „těžké“ práce tedy bude ponechána na grafice. Ta by měla býti také od AMD, konkrétně pod označením Radeon. Přesto že i ta dosáhne oproti PS3 značného pokroku, vypadá to, že nedosáhne výkonu nejnovějších počítačů a her.

S čím by ale mohla být hráčská obec spokojena je předpokládaná schopnost PS4 podporovat i hraní kromě full HD také v 4K˟ rozlišení. Sony do této technologie sama investovala mnoho finančních prostředků a bylo by velkým překvapením, kdyby ho nevyužila pro nové PS.

Další informace:

Na zpětnou kompatibilitu můžeme, zdá se, zapomenout. Sony se podle všeho rozhodlo soustředit se čistě na další generaci, a pokud tak chcete hrát hry z PS3, nezbývá než si počkat na vydání pro čtyřku, pokud budete mít štěstí, nebo si zkrátka nechat svá PS3 při ruce.

Konec trhu s použitými hrami?

Ano slyšíte správně. Ne každý má dostatek peněz, aby kupoval nové hry a obchod s použitými hrami je stejně starý jako hry samy. Sony se rozhodlo pro krok, který vzbudil v hráčské komunitě výrazný nesouhlas. Nově by měly být zakoupené hry svázány s vaším PSN účtem a od chvíle, kdy je nainstalujete na nové zařízení, je nebude možné přenášet.

Otázka zůstává, jestli to skutečně přinese více peněz hernímu průmyslu, nebo naopak podnítí k hackování i ty, kteří by k němu jinak nepřistoupili. Zda tento krok Sony nakonec skutečně realizuje, bude doufejme jasnější na konci února. Ovšem s nastálou vlnou odporu se dá předpokládat, že si Sony tento koncept alespoň prozatím ponechá takzvaně v záloze.

Ovladač

Ovladač by neměl přinést žádné zásadní překvapení či změny. Tvar i velikost by měly být zachovány, jedinou novinkou by měl být dotykový povrch (podobně jako u PSP Vita) v místě, kde se běžně nacházejí tlačítka select/start. Změn by měla dostát také tlačítka L2/R2, detaily ovšem zůstávají nejasné. Jediné oficiální vyjádření od Sony oznámilo že „budou přemodelována k lepšímu.“

˟(4K televize a rozlišení, nebo také 4K HD ultra není nic jiného než nová generace televizí, které nabízí dvakrát větší formát se čtyřikrát větším počtem pixelů.)

PS Move

Zvěsti praví, že s novým PS přijde i nové PS Eye – kamera snímající pohyb. Měla by nejen vylepšit schopnost snímání pohybu, ale SNAD i přinést možnost ovládání celým tělem.