Vítejte!
Stránka o všech novinkách a hrách k Playstationu 3. Budete o krok napřed!

Témata článků

novinky PS1 PS2 ps3 PS4 PSP PSP Go PS Vita příslušenství Sony Playstation

Playstation 3

Třetí generace Sony playstation byla oficiálně oznámena na konferenci E3 v roce 2005, o rok později byla již tradičně poprvé uvedena v Japonsku. A stejně tradiční bylo také zklamání, které provázelo oznámené vydání pro evropský kontinent.

Původní vydání obsahovala dvaceti a šedesáti GB verzi a zpětnou kompatibilitu s PS2. Ta byla nakonec z PS3 odejmuta. Stejně jako u PS2 i u „trojky“ byla nová verze z roku 2009 nejen štíhlejší, ale také tišší. Revizemi si ovšem playstation s pořadovým číslem tři prošel hned několika a k nynější podobě ušel dlouhou cestu. Dnes je vyráběna pouze verze 160 nebo 320GB.

Tolik by bylo k oficiálnímu představení. Ale jak vůbec cesta třetího PS na trh začala?

Už v roce 2000 vzniklo spojenectví mezi společnostmi Sony, Toshiba a IBM. A byla to právě tato aliance, která přivedla na svět procesory Cell. Během pouhého jednoho roku se tyto nové procesory začaly vyrábět, což otevřelo dveře vedoucí až k vydání PS3 v roce 2006.
První verze na trhu tedy, jak už bylo řečeno, obsahovala dvě vydání. Lepší, 60GB, se pyšnila jedním ethernet portem, dále portem pro hdmi a čtyřmi porty USB. Druhé vydání mělo pouze 20GB a chyběla mu možnost připojení k wifi.

Hlavními přednostmi PS3 měly být samozřejmě procesory Cell. Dále potěšila schopnost přehrávat všechna média od CD-ROMů až po blu-ray disky, podpora HD, připojení pomocí wifi i bluetooth, bezdrátové ovládání, interní harddisk, flash paměť i paměťové karty. Stávající hráče také měla přilákat interkompatibilita s PSP.

Největší změnou však byl start PSN neboli playstation network. Podpora i vydávání her na síti mělo z PS3 učinit plnohodnotné zábavní centrum všech domácností.

Mírné zklamání provázelo vydání v Evropě. Poprvé totiž měla být data stejná pro USA i starý kontinent. Kvůli nedostatečnému množství kusů však nakonec dostaly Spojené státy přednost a vydání pro Evropu se muselo odložit. Už v prosinci přitom přišel první update firmwaru, který měl zlepšit kompatibilitu s předchozí verzí. Ta byla dále podporována i v roce 2007. Ještě než je playstation 3 konečně vydán i v Evropě, stihnou už japonská i americká verze mnoho důležitých updatů, včetně možnosti reinstalace operačního systému, podporu bluetooth klávesnice a myši i qwerty klávesnici na obrazovce. Zajímavostí je že s jedním z posledních updatů získali majitelé PS3 i klienta Folding@home.

/Folding@home je software podporovaný univerzitou Stanford a díky němu je nevyužívaný procesorový čas využíván pro výpočet vědeckých projektů, které pak aplikace automaticky posílá zpět. Takto jsou hledány například léky na vážné nemoci a prováděny výzkumy, které by jinak vyžadovaly super počítače./

Zpětná kompatibilita mezi playstation dvě a tři skončila oficiálně v roce 2008. Od tohoto roku již nebylo možné zakoupit starší verze (20 a 60GB) třetího playstationu. Nově existovala pouze jediná, 80GB varianta. V srpnu téhož roku oznámilo Sony vydání nové úpravy PS3 160GB spolu s třetí generací ovladače dualshock. S vydáním této slim verze ovšem skončila kromě kompatibility s PS2 také podpora jiných operačních systémů, na což si stěžovali především majitelé starší verze s nainstalovaným Linux systémem.

Pokud se do této doby snažili někteří hráči probourat do bezpečnosti PS3 a vytvořit funkční emulátor, po tomto kroku od Sony se veškeré pokusy ještě znásobily. Ukončení podpory pro alternativní operační systémy vzbudilo v mnoha hráčích oprávněný pocit rozhořčení. A několika hackerům se to také podařilo. Jeden z nich, vystupující pod přezdívkou GeoHot byl společností Sony dokonce zažalován, po mnoha dalších Sony vyhlásilo pátrání. Každý, u koho navíc Sony zjistilo používání softwaru vydávaného hackery, byl zabanován ze svého PSN účtu.

O správnosti tohoto kroku se dá polemizovat. Mnoho z těchto takzvaných hackerů patřilo k malým uzavřeným komunitám. Ti z velké většiny hackovali svá PS3 pouze pro vlastní potřebu a nebýt prohlášení od samotného Sony o narušení bezpečnosti, mnoho lidí by se o těchto programech ani nedozvědělo. Mediální kolotoč, který se poté kolem celé záležitosti vytvořil (GeoHot byl sám hostem několik televizních show) představil software celé hráčské komunitě.

Technické parametry:

Procesor: 3.2GHz Cell procesor

Grafika: založena na NVidia G70, 256MB GDDR3 RAM

Podpora:

Audio: MP3, MP3 Surround, WAV, Audio CD, MP4 Audio, MPEG-4 Part 3, AAC

Video: MPEG-1 (MPEG Audio Layer 2), MPEG-2 PS MPEG2 Audio Layer 2, AAC LC, AC3(Dolby Digital), LPCM, MPEG-2 TS (MPEG2 Audio Layer 2), VC-1 (.wmv), AVCHD (.m2ts / .mts), AVI, DivX, VOD, XviD, Motion JPEG (Linear PCM), MP4 Video, MP4 via DivX AVI, MP4 SP, MP4 AVC / MP4 H.264, DVD Video, BD Video formát na Blu-ray Discích, BD Video formát na discích DVD-ROM

Poslední generací Sony PS3 je prozatím tzv. super-slim verze. Tu si můžete pořídit až v 500GB vydání a oproti předchozím je mnohem tišší, s dokonalejším systémem chlazení a především ušetříte za elektřinu, protože srovnáme-li energetické nároky první dvaceti a šedesáti GB verze, dostalo se PS3 z potřeby 380W připojení na 190W.

(Pro zajímavost: super-slim verze spotřebuje ve skutečnosti na standby režim zhruba půl wattu, hraní her a přehrávání blu-ray filmů spotřebu vytáhne na 70W.)