Vítejte!
Stránka o všech novinkách a hrách k Playstationu 3. Budete o krok napřed!
  • PSP
    Zobrazit
  • NHL 13
    Zobrazit

Témata článků

novinky PS1 PS2 ps3 PS4 PSP PSP Go PS Vita příslušenství Sony Playstation

Playstation 1

Svého času nejprodávanější herní konzole, jak jinak by se dala představit legendární PSX, původce celé slavné série.

A že neměla tato legenda startovní pozici z nejlehčích, to dokazuje jediný pohled na její tehdejší konkurenci. Na svou dobu vynikající Nintendo 64 a také nová Sega, to byly zavedené herní systémy, proti kterým se PS1 postavilo. Přesto se Sony Playstation dokázalo dostat odhadem do každé čtvrté americké domácnosti a porazit tak oba herní giganty na hlavu. V tomto článku se podíváme na to, jak vypadal vývoj PSX, z čeho se vůbec skládá, jak funguje a na konec si také připomeneme některé slavné hry.

Historie

Vývojáři Playstationu 1 vsadili všechno na jedinou kartu a tou byly superdisky. Jako první herní konzole upustilo PSX od tradičních herních kazet a odstartovalo používání CD-ROMů. Superdisky vyvíjelo Sony ve spolupráci se společností Phillips. Jejich význam tkvěl ve schopnosti konzole číst z disků najednou všechna data (audio, video i ta počítačová) což umožňovalo rychlejší a kvalitnější grafiku a celkově lepší zážitek ze hry.

Poprvé se PSX představilo v Japonsku, později v USA a Evropě. Zajímavostí také je, že v Japonsku byly funkce tlačítek křížek a kolečko obrácené, tedy křížek příkaz rušil, kolečko potvrzovalo.

V roce 2000 byl vydán stejně úspěšný hybrid PSone. S velikostí sotva větší než původní ovladač a LCD obrazovkou se dokázal stát plnou náhradou původního PSX.

Technické parametry

Procesor: 32bit R3000A (30 milionů instrukcí/sekundu)
Grafika: Maximální rozlišení 640×480, barevné rozlišení maximálně 24bitů
Paměť RAM: 1MB
Audio: 24 kanálů, podpora MIDI

Playstation 1 vynikal, jak už bylo řečeno výše, především využíváním herních disků. Nebylo to ovšem to jediné, co udělalo z PSX hit. Procesor patřil ke skupině RISC procesorů /z anglického reduced instruction set computer/. V podstatě to znamená, že veškeré instrukce a výpočty jsou jednodušší a je jich podstatně méně. Navíc tyto procesory dovedou provádět zároveň několik příkazů. Aby ovšem nedošlo k velkému nárůstu v ceně, což by PSX mohlo poškodit při startu na trhu, došlo k propojení grafiky, procesoru a audio procesoru do jediného čipu.

Data z CD-ROMu jsou čtena laserem a celý proces koordinuje procesor – přijímá příkazy z ovladače a „tahá“ data z paměti RAM. Právě RAM paměť je s každým vypnutím konzole nenávratně vymazána, proto disponoval PSX dvěma sloty na paměťové karty.

Poslední zbraní, která udělala z PSX jedničku na trhu, byl ovladač. Ten dokázal zaujmout už svým (dnes klasickým) vzhledem. Ergonomický tvar křídel umožňoval pohodlné uchopení a snadný přístup ke všem tlačítkům. Standardní ovladač jich měl hned šestnáct. S novinkou později přišel dual-shock. Ten představil hráčům nejen ovládání citlivé na polohu, v jaké je držíte, ale také mnohem známější vibrování.

Hry

Přesto, že playstation fungoval i jako přehrávač audio disků, jeho hlavní účel byl jasný. Stát se domácím zábavním centrem. Hry na discích mohly být provedeny mnohem kvalitněji než na do té doby běžných herních kazetách. Ceny se lišily podle kvality hry a její slávy. Tady si představíme ty nejlepší a nejslavnější.

1. Gran Turismo

První díl Gran Turisma přinesl do závodních her na svou dobu nevídanou fyziku a nejrealističtější ovládání vozu. To spolu s vynikající grafikou přineslo Gran turismu úspěch. Co se navíc často nestává, jeho pokračovatel s jednoduchým titulem Gran Turismo 2, dokázalo tuto laťku ještě překonat.

2. Metal gear solid

Další skvělá hra, která si vysloužila mnoho pokračování. Hráčům přinesla nejen akci, ale také skvělé video sekvence, stealth mise, plížení a další možnosti, které do té doby patřily do říše snů.

3. Final fantasy

Nebyl by to žebříček PS her, aniž by se v něm neobjevila série Final fantasy. Konzolová RPG (role play game) se na PSX objevila hned ve třech dílech – Final fantasy VII, VIII a IX. Sedmý díl se na rozdíl od svých předchůdců vydal směrem science fiction a celkově se stal temnějším pokračováním slavné série.

4. Tekken

Nejzábavnější a nejnávykovější série bojových her. Co víc k tomu dodat?

5. GTA

Jedinečnost Grand theft auto se dá shrnout do jediného slova – svoboda. Jsou ty sice mise ke splnění, ale můžete si zvolit, kam půjdete a kdy. A nebo také ignorovat celý příběh a prostě jezdit po městě a působit zmatek a paniku. Kdo si tohle nezkusil alespoň jednou?

6. Crash Bandicoot

Konečně hra, která dokázala zaujmout i dívčí část publika. Kdo by nemiloval blíže-nespecifikovanou-psovitou-šelmu skákající, uhýbající a sbírající vše co po cestě najde. Nebezpečná návykovost.

A takto by se dalo pokračovat dlouho. Her, které už dnes považujeme za „klasiku“ se povedlo na konzoli Playstation vydat přemíru. Za zmínku určitě stojí ještě Medal of honor se svými skvělými kampaněmi, Driver a jeho zběsilé útěky před policií a Resident Evil, který nabídl hlavolamy a nutnost přemýšlet.