Vítejte!
Stránka o všech novinkách a hrách k Playstationu 3. Budete o krok napřed!

Témata článků

novinky PS1 PS2 ps3 PS4 PSP PSP Go PS Vita příslušenství Sony Playstation

Jak šel čas se Sony Playstation

Sony Playstation® – značka, která je na trhu téměř dvacet let, značka, která se už od prvopočátku profilovala jako centrum domácí zábavy, značka, která už letos vydá svou čtvrtou generaci herních konzolí – Playstation 4 s přídomkem Orbis.

Příběh této herní konzole se zdá až pohádkový, přesto se v počátcích neobešel bez problémů. V roce 1988 se spojili vývojáři z týmu Sony a Nintendo, aby spolu vytvořili novou generaci herních disků. Takzvané super disky měly být součástí nové konzole Nintendo.To však od spolupráce brzy opustilo a nikdy koncept super disků ve svých přístrojích nepoužilo.

(Na vývoji super disků /super disc/ se kromě Nintenda a Sony podílela také společnost Phillips. Nové disky pracovaly na technologii CD-ROM/XA, tento nový formát byl jedinečný v tom, že umožnil procesoru v konzolích číst najednou data grafická, zvuková a počítačová. Nový PS tedy dokázal poskytnout do té doby nevídaný zážitek ze hry.)

Sony se ovšem tohoto nápadu vzdát nechtělo a jen o tři roky později vytvořili vývojáři této firmy pro super disky vlastní konzoli s jednoduchým názvem – Sony Playstation. První verze PS měla zabudovaný konektor, který umožňoval propojit konzoli s herními kazetami určenými pro Super Nintendo. V této podobě však bylo vyrobeno pouhých dvě stě kusů, než je nahradila nová verze – PSX. To už se obešlo bez propojení s kazetami a soustředilo se pouze na herní CD-ROMy.

Playstation nebyl navzdory všeobecnému názoru poprvé předveden na trh ve Spojených státech. Bylo to Japonsko, kde se nová herní konzole představila světu. Do japonských domácností se dostaly první kusy již v prosinci 1994, tedy celých devět měsíců před oficiálním uvedením v severní Americe. Až zde však Playstation čekal opravdový úspěch.

Jen za první víkend se v USA prodalo více než 100 000 kusů, za první půl rok dosáhlo Sony milionu prodaných konzolí. Po takovém úspěchu (bylo odhadováno, že za doby své největší slávy PS vlastnila každá čtvrtá americká domácnost), se vývojáři Sony pustili do práce na nové, vylepšené verzi – PS2. Ta byla na trh uvedena v roce 2000 a dodnes patří se svými 50 miliony prodanými kusy k nejúspěšnějším herním systémům na trhu. PS2 pokračovalo v původním záměru týmu ze Sony a to vytvořit multifunkční centrum rodinné zábavy. Tomu měl dopomáhat fakt, že PS2 četla kromě CD také disky DVD a byla schopna z nich přehrávat hudbu i filmy.

O pět let později se Sony vydalo se svými hráči na cesty a do prodeje uvedlo svůj nový počin na trhu herních systémů – Playstation Portable, více známé jako PSP, i to se brzy dočkalo své vylepšené verze, PSP Go.

Sony už tedy mělo za sebou mnoho úspěchů na herním poli. Revoluční PSX, které poprvé využívalo data z CD disků, stejně inovátorský PS2, který pomohl vybudovat cestu nosičům DVD. Přenosná verze PSP a digitálnímu věku více přizpůsobená „dvojka“ PSP Go zase dostala Sony přímo do kapes hráčů.

Přesto nebyl čas na zahálení a 17. listopadu roku 2006 přišel na svět zatím nejmladší přírůstek do rodiny Sony – Playstation 3.
Zabudovaný harddisk, přehrávač blu-ray disků, nová generace procesorů, to vše spolu s uživatelsky přátelsky zabudovanými porty umožňující přehrávání na všech typech obrazovky, od klasických televizí až po nejmodernější ploché obrazovky s plnou podporou full HD rozlišení učinilo z PS3 další obrovský úspěch značky Sony.

Se spuštěním vlastní sítě v roce 2006 udělali vývojáři od Sony další krůček k obrovské funkční komunitě.

Únor minulého roku přinesl třetí generaci také své přenosné verzi a PSP Go nahradila interaktivnější Vita. Ta, díky možnosti připojení jak přes wi-fi, tak mobilní 3G sítě, umožňuje vytvořit plnohodnotné komunikační a herní centrum přímo ve vaší kapse.
Z Playstationu se stala vydělávající značka a slavné „PS“ logo žije spokojeně dál. Navzdory několika překážkám, mezi něž zcela určitě patřil i rozkvět počítačového pirátství, se už první konzole PS zařadila do historie a to i dnes už nesmrtelnými herními sériemi jako bylo Gran Turismo, Final Fantasy, Resident Evil nebo GTA.